Opublikowany przez: Familiepl 2022-04-20 09:36:23
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jonathan Borba on Unsplash
Zdarza się, że rodzice intuicyjnie widzą, że zachowanie dziecka czasami wyróżnia się na tle innych. To mogą być drobiazgi – jak na przykład sięganie po przedmioty tylko jedną rączką lub rysowanie na kartce, którą dziecko układa sobie z boku. Bardzo często przyczyną unikania tych czynności u malucha może być niewykształcenie lub zaburzenie umiejętności przekraczania linii środkowej ciała, co może być istotne dla rozwoju dobrej koordynacji ruchów u dziecka w przyszłości. Warto wówczas udać się z maluchem do fizjoterapeuty, który oceni rozwój motoryczny naszego dziecka i napięcie mięśniowe.
Najpierw wyjaśnijmy sobie, czym jest linia środkowa ciała i na czym polega jej przekraczanie. To dość proste, wyobraźcie sobie kreskę, która przebiega pośrodku naszego ciała – od czubka głowy do podłogi. Dzięki umiejętności jej przekraczania, możemy swobodnie i bez zastanawiania się, wykonywać wiele codziennych czynności. Umiejętność przekraczania linii środkowej ciała kształtuje się u niemowlaków już około 6 miesiąca życia, natomiast całkowicie wykształcona będzie dopiero po ukończeniu przez dziecko 8 lat.
Na czym polega przekraczanie linii środkowej ciała u dziecka? Linię środkową ciała dziecko przekracza, gdy sięga np. prawą rączką po przedmiot znajdujący się po lewej stronie i odwrotnie. Podobnie jest również np. z kopaniem nóżką lewą rzeczy po stronie prawej. W dorosłym życiu linię środkową ciała przekraczamy bardzo często – np. podczas mycia zębów jedną ręką, czy prasowania. Dlatego, jeśli widzimy, ze dziecko dość wolno wykształca tę umiejętność, warto mu w tym pomóc odpowiednimi zabawami i ćwiczeniami. Umiejętność przekraczania linii środkowej ciała u dziecka może mieć potem duży wpływ na prawidłową koordynację ruchową malucha, a w przyszłości nawet na naukę czytania i pisania, a także właściwy rozwój motoryczny.
Jak ćwiczyć z dzieckiem przekraczanie linii środkowej ciała? Przede wszystkim zachęcaj je od początku do sięgania po przedmioty na skos. Najpierw oczywiście maluszek będzie uczył się podążać za nimi wzrokiem, dopiero potem może być to chwytanie i manipulowanie rzeczami.
Dziecko leżące zachęcaj do dotykania prawą rączką lewego kolanka, czy prób sięgnięcia po zabawkę trzymaną przez opiekuna z lewej strony, prawą rączką dziecka. Starsze dzieci zachęcamy do rysowania dużych kółek, ósemek, a nawet rysowania kółek oburącz.
W ramach ćwiczeń i pielęgnacji ciała dziecka, doskonale sprawdz się codzienny masaż, który nie tylko odżywi skórę malucha, ale przede wszystkim rozluźni napięcie mięśniowe, zrelaksuje malucha, a Wam pomoże umocnić więź.
Do pielęgnacji doskonale nada się Calendula Krem do ciała dla niemowląt z nagietkiem lekarskim
To niezwykle bogaty i intensywnie pielęgnujący krem dla dzieci, który można stosować od 1 dnia życia. Zawarty w nim organiczny wyciąg z nagietka doskonale pielęgnuje skórę dziecka, łagodzi podrażnienia i sprzyja jej regeneracji. Dodatkowo ten organiczny krem zawiera olej sezamowy, który odżywia i wygładza delikatną skórę.
Jest szczególnie przydatny w przypadku suchej skóry, którą może ochronić przed utratą nawilżenia. Produkt może być stosowany do pielęgnacji całego ciała, ale także jako krem do twarzy. Jest idealnym kosmetykiem pielęgnującym okolice pieluszkowe przy każdej zmianie pieluszki – o ile skóra nie jest podrażniona.
Idealnie pielęgnuje także skórę wrażliwą, a stosować go mogą również dorośli. Calendula Krem do ciała dla niemowląt z nagietkiem lekarskim jest wynikiem pięćdziesięciu lat doświadczeń i współpracy z ekspertami.
Inne ćwiczenia możesz wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej, polegające na przekładaniu przedmiotów z jednej ręki do drugiej, koniecznie wykonując dość duże ruchy na skos. Pozwól dziecku często się czesać, sięgając rączką na drugą stronę główki i myć zęby – koniecznie jedną rączką.
Ciekawą zabawą będzie także spacerowanie po rozłożonej na podłodze linie, na której należy ustawiać jedną stopę za drugą lub starać się stąpać na skos, poza liną. Ważne, aby nasze ćwiczenia z dzieckiem odbywały się systematycznie i zawsze w formie zabawy. Dostosuj również zabawy do umiejętności dziecka, aby ruchy nie okazały się dla niego zbyt trudne.
Artykuł zawiera lokowanie produktu Weleda
CZYTAJ TEŻ >> Jak naturalnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę? ZOBACZ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.